Każdy pragnie myśleć o czymś nowym rozwiązać problem, którego nikt rozwiązać nie potrafi, zaoferować cenny pomysł, który nikomu dotąd nie przyszedł do głowy. Również każde przedsiębiorstwo chce zachęcić swoich pracowników do większej intensywności.

Kiedy więc w jakiejś firmie oferuje się premie za twórcze pomysły, należałoby się spodziewać powodzi wielkich i oryginalnych myśli, nieprawdaż? Sądzimy, że kreatywność można kupować i sprzedawać jak wszelkie inne zadania.

Jest ona jednak czymś innym niż ciężka praca i wysiłek; wymaga autentycznej inspiracji. Jest wytworem umysłu dogłębnie zafascynowanego problemem, sytuacją, możliwościami.

Kreatywności nie można zatem pobudzić pieniędzmi i nagrodami; pojawia się ona tylko wówczas, gdy uwaga umysłu koncentruje się na tym, czym chcemy się zajmować.

Firma Japan Railways East otrzymala kontrakt na budowę superszybkiej linii kolejowej łączącej Tokio z Nagano. Inwestycję miano zrealizować przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w roku 1998. Niestety do tuneli wydrążonych w górach stale wpływała woda. Do rozwiązania problemu powołano zespół bardzo dobrze płatnych inżynierów. Po przeanalizowaniu sytuacji przedstawili oni skomplikowany projekt kosztownego drenażu i systemu akweduktów, którymi woda mogłaby omijać tunele.

Pewien bardzo spragniony robotnik napił się wody spływającej do tunelu. Woda z gór była bardzo smaczna – znacznie smaczniejsza od tej butelkowanej, którą dostawał do lunchu. Zgłosił więc całkiem inny pomysł. Człowiek ów powiedział swojemu szefowi, że wodę tę powinno się butelkować i sprzedawać jako wodę mineralną najwyższej jakości. Tak narodził się pomysł z wodą oshimizu, którą kolej sprzedaje z automatów na swoich peronach oraz dostarcza do domów.

Wielki koszt zamieniono w wielki dochód, a to dzięki spojrzeniu na sytuację z nieco innej strony.

Eksperymenty z oferowaniem pieniędzy w zamian za twórcze rozwiązania problemów wykazują, iż bodźce ekonomiczne nie mają powiązania z ludzką zdolnością tworzenia oryginalnych idei. Kreatywność jest najczęściej rezultatem autentycznego zainteresowania problemem oraz przekonania, że będzie ona ceniona przez przełożonych.

Inspiracja: „100 sekretów ludzi sukcesu” David Niven. Świat książki.

Napisz do mnie, jeśli chcesz porozmawiać o kreatywności w twoim życiu, twojej pracy:

hello@jaroslawwaskiewicz.com

www.jaroslawwaskiewicz.com/ludzie-o-mnie/
www.jaroslawwaskiewicz.com/inspiruje-i-motywuje/