W wieku 76 lat zmarł Piotr Soyka, wieloletni prezes zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A., założyciel i autor globalnego sukcesu Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING.

W rankingu specjalistycznego pisma „Drydock” dotyczącego najlepszych i największych stoczni remontowych „Remontowa” SA zajmuje miejsca w pierwszej trójce w Europie i w pierwszej piątce na świecie. Jest także w notowana w krajowych rankingach największych firm w Polsce (m.in. „500 Polityki”). (wiki)

Laureat wielu plebiscytów: m.in. TOP Menedżer Roku 2003 i Człowiek Roku 2001 Dziennika Bałtyckiego, nagród: m.in. Nagroda im. Andrzeja Wierzbickiego – „dla wyróżniającego się przedsiębiorcy, który nadaje styl polskiej przedsiębiorczości kontynuując jej najlepsze tradycje” – PKPP Lewiatan 2005 r., odznaczeń: Złoty Krzyż Zasługi 1993 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 1997 r., Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – „za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego” – 2002 r.) W 2008 roku otrzymał medal Księcia Mściwoja II przyznawany za wieloletnią wybitną działalność na rzecz Miasta Gdańska. W 2016 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

To właśnie za Jego prezesury – na czele Gdańskiego Klubu Biznesu (2004-06), 15 lat temu, skromny student Uniwersytetu Gdańskiego zwrócił się do Piotra Soyki o powołanie do życia „Forum Młodych Gdańskiego Klubu Biznesu”. Aby zbudować pomost pomiędzy nim i Jemu podobnymi, liderami, a młodymi zdolnymi przedsiębiorczymi studentami, aby inspirować się i siebie nawzajem, poznawać kulisy skutecznego zarządzania, biznesu. Mądrego wzrastania…

Dziękuję Panu, „ojcu założycielu”, za tamten czas, wspólne, nowe otwarcie, wiatr w żagle. Za wkład w „meblowanie młodych umysłów”, inspiracje. Najlepsze podwaliny pod fundament dzisiejszego Biznesnafali.pl i klubu Marka jest kobietą.

Z wyrazami szacunku i szczerego współczucia z powodu straty, rodzinie i bliskim.

Jarosław Waśkiewicz
Założyciel Forum Młodych Gdańskiego Klubu Biznesu
redaktor naczelny Biznesnafali.pl
prezes klubu Marka jest kobietą