Współpraca pokoleń i wymiany doświadczeń od zawsze stały dla mnie na pierwszym miejscu. O tym m.in. rozmawialiśmy już 13 lat temu (kliknij po szczegóły), w roku 2005 kiedy to wśród gości prowadzonej przeze mnie debaty był Prezes Gino Rossi Pan Maciej Fedorowicz (na zdjęciu). Debacie patronował Businessweek, Home&Market. Dziś, w roku 2018, największe firmy rekrutacyjne podnoszą w tej sprawie głos, m.in. Anna Wicha, dyrektor generalna ADECCO POLAND czy prezes międzynarodowej firmy rekrutacyjnej ANTAL – Artur Skiba. Szykuje się więc kolejna debata ale i ogólnopolski, międzypokoleniowy projekt, na 100-lecie Niepodległości Polski. Bądźcie razem z nami, więcej informacji wkrótce, tutaj i na stronach www i fb Markajestkobieta oraz www i fb Biznesu na fali.
„Ogromnym niedopatrzeniem jest stwierdzenie, że starsi ludzie nie potrafią wykorzystywać nowej technologii i narzędzi komunikacyjnych. Co więcej, rynek pracy znalazł się obecnie w błędnym kole stereotypów, które ograniczają potencjał posiadania różnorodnej pokoleniowo kadry. Wiedza i doświadczenie, jakie już posiadają pracownicy 50+ są na wagę złota, cechują się także większą wiarygodnością i umiejętnościami łagodzenia konfliktów. To wartość dla firm, które chcą czerpać z różnorodności pokoleniowej” – mówi Artur Skiba, prezes międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Antal. (przeczytaj cały materiał – kliknij)
„Polscy pracodawcy pozostawali niechętni do zatrudniania ludzi powyżej 50 roku życia, głównie ze względu na przekonanie o ich braku elastyczności. Czasy się jednak zmieniają. Współcześni młodzi ludzie nie są już tak elastyczni jak jeszcze kilka lat temu, bo to firmy w tej chwili muszą się dostosowywać. 66 proc. millennialsów nie planuje pracować dla jednej firmy dłużej niż 5 lat. Dla pracodawców takiej podejście jest trudne do zaakceptowania. Oczekują, że pracownik, w którego rozwój inwestują, pozostanie w ich firmie dłużej. Rekrutacja to również spore koszty, a przeprowadzanie jej co pół roku to ogromne wyzwanie. Z tego względu coraz więcej firm wychodzi z założenia, że zamiast sięgać po młodych ludzi, znacznie lepiej jest zatrudnić osobę z grupy 50+. Ci zaś nie chcą zawieść zaufania, którym zostają obdarzeni. Co więcej, dla ludzi w tym wieku lojalność wobec pracodawcy wciąż jest wartością. Nie bez znaczenia jest również życiowe doświadczenie. Ludzie ci czują się bardziej odpowiedzialni za pracę i często wiedzą, że niektóre zachowania są po prostu nieakceptowalne, podczas gdy młodzi takiego wyczucia mogą jeszcze nie mieć” – mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland (przeczytaj cały materiał – kliknij)
Przeczytaj również:
Potencjał tkwi w kobietach 50+. Czy polski rynek pracy potrafi go wykorzystać?
Rynek pracy a pracownicy 50 plus – niespodziewane benefity
Czy firmy popełniają błąd, zatrudniając młodych zamiast pracowników 50+ ?
Rada Ekspertów na 100-lecie Niepodległości Polski
Kodeks wartości na 100-lecie Niepodległości Polski. Rada Ekspertów Biznesu na fali
Szukamy lokalnych liderek, szukamy liderów, szukamy ciebie! Bo łączy nas Polska, nie tylko na 100-lecie Niepodległości Polski
Z wyrazami szacunku.
Jarosław Waśkiewicz
przewodniczący Rady Ekspertów
redaktor naczelny Biznesu na fali
prezes klubu Marka jest kobietą Businesswoman Club
email: redakcja@biznesnafali.pl