„Wy jesteście światłem świata”. Wy, odwiedzający Muzeum Mt 5,14. Znajdź słowa ważne dla siebie! Razem z Piotrem Dmitrowiczem, Dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zapraszamy do zwiedzania. Spotkanie w Mt 5,14 było okazją do premiery piosenki i teledysku Gabi Gąsior „Czas to miłość„. Niezwykły utwór, skomponowany specjalnie z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i nakręcony we wnętrzach Mt 5,14, ma promować wystawę „Niebo otwarte” oraz samo Muzeum.

Wystawa Mt 5,14 opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II).

Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu. Ich postawy wobec rodzinnych tragedii, których obaj doświadczyli, reakcje na trudne historyczne wydarzenia i stosunek wobec prześladowców mogą się okazać inspirujące w swojej uniwersalności.

Ponad 2000 m2 jest podzielonych na kilkanaście stref merytorycznych: Dom: Zuzela, Polska, Okupacja, Będziesz miłował, Dialog?, Mamo!, Zło dobrem zwyciężaj: PRL, Sobór, Pokój łez, Pontifex – Budowniczy Mostów, Miastu i Światu, Dekalog oraz Kraków i Innowator. Każda  z nich jest osobną przestrzenią akustyczną, pozwalającą na  prezentację wielkoformatowych projekcji, które razem z merytoryką i obrazami tworzą wrażeniową całość.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to jedno z najwyżej i najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce. Znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Odpowiada to wysokości ósmego piętra, co przy niskiej zabudowie Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają nasi bohaterowie.

Znajdź słowa ważne dla siebie

Ekspozycja główna to realistyczne spotkanie z Karolem Wojtyłą i Stefanem Wyszyńskim. Obaj opowiadają o swoim dzieciństwie, rodzinach, powołaniu i drodze w Kościele. Dzięki cytatom i filmom nie są tylko hierarchami Kościoła, ale też stają się żywymi nauczycielami. Ich postawy wobec rodzinnych tragedii, których obaj doświadczyli, reakcje na trudne historyczne wydarzenia i stosunek wobec prześladowców mogą się okazać inspirujące w swojej uniwersalności.

Sztuka i historia

Okres życia naszych bohaterów to jednocześnie granice historyczne muzealnej narracji. Lata narodzin prymasa i śmierci papieża, 1901–2005, obejmują cały XX wiek, wkraczając nieco do XXI. To burzliwy czas zaborów, odzyskania niepodległości, drugiej wojny światowej, PRL-u, Solidarności i nowej wolności. Tło historyczne jest stałym elementem wystawy. Rzeczową część merytoryczną wspiera sztuka. Prace Aldony Mickiewicz, Stefana Gierowskiego, Doroty Zemły i Piotra Młodożeńca ilustrują najważniejsze tematy, pełniąc dodatkowe funkcje: skłaniają do refleksji i budują atmosferę.

Zapraszamy do zwiedzania

Architektura narzuca specyficzną ścieżkę zwiedzania opartą na planie koła. Ponad dwa tysiące metrów kwadratowych jest podzielonych na kilkanaście stref merytorycznych: Dom: Zuzela, Polska, Okupacja, Będziesz miłował, Dialog?, Mamo!, Zło dobrem zwyciężaj: PRL, Sobór, Pokój łez, Pontifex – Budowniczy Mostów, Miastu i Światu, Dekalog oraz Kraków i Innowator. Każda  z nich jest osobną przestrzenią akustyczną, pozwalającą na  prezentację wielkoformatowych projekcji, które razem z merytoryką i obrazami tworzą wrażeniową całość.

Muzem Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego