To dobra okazja do tego, aby przyjrzeć się, w jakim miejscu jesteśmy, jaka jest nasza historia, a przede wszystkim kim jesteśmy jako patrioci, co jest dla nas ważne i co kształtuje naszą świadomą, obywatelską postawę. Gdańsk jest miastem wolności i solidarności, dlatego tym silniej czujemy społeczne zobowiązanie do uczczenia setnej rocznicy niepodległości. Jest to zbyt ważna data, aby ograniczać ją do tylko jednego dnia. Dlatego przez cały rok, począwszy od dziś, chcemy wspólnie, zarówno w Gdańsku, jak i innych miejscach naszego województwa, cieszyć się i świętować tę rocznicę – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Foto: Piotr Wieliczko ELITE PHOTO & FILM // Facebook

Lokalnie na Pomorzu

„Pomorska droga do Niepodległej” – tak nazwany jest najważniejszy cykl wydarzeń organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

– W roku 1918 na Pomorzu nie mieliśmy do czynienia z walkami, heroicznymi zrywami o niepodległość. Ale to nie znaczy, że o tej niepodległości tu nie mówiono, nie myślano. Odrodzona po zaborach, niepodległa Polska była przecież tak blisko. A mieszkańcy Pomorza czuli się Polakami, deklarowali polskość i domagali się przyłączenia całego regionu do odrodzonej Polski – mówi marszałek Mieczysław Struk. – W ramach cyklu „Pomorska droga do Niepodległej” chcemy odnaleźć i przybliżyć mieszkańcom naszych miejscowości lokalnych bohaterów. Przypomnieć ich historię, życie, sprawić, by stali się inspiracją dla nas i dla następnych pokoleń – dodaje marszałek Struk.

Urząd Marszałkowski planuje w swoich działaniach angażować społeczności lokalne, młodzież, do której skierowany jest konkurs multimedialny. Przygotowywana jest też specjalna wystawa, która ma „wędrować” po regionie, ale również wydawnictwa: komiksy poświęcone bohaterom, czy specjalne, okraszone nowymi ilustracjami wydanie „Wiatru od morza” Żeromskiego.

Wspólnie z Niepodległą

Całoroczne obchody odbywać się będą pod wspólnym logo „Niepodległa”. Projekt wspólnego znaku sygnującego stulecie Niepodległości Polski wyłoniono w ramach specjalnie zorganizowanego konkursu. Wygrała propozycja Adama Ignaciuka, która z jednej strony nawiązuje do obchodów ogólnopolskich, z drugiej strony wraz z logotypem miejsca odnosi nas do konkretnej lokalnej społeczności, np. Gdańska. Wraz z logo przygotowana została identyfikacja, do używania której podczas konferencji zachęcono przedstawicieli tych samorządów, którzy chcieliby włączyć się w inicjatywę wspólnych, całorocznych obchodów.

Wolę taką zgromadzeni mogli wyrazić poprzez podpisanie okolicznościowej deklaracji wspólnych obchodów. – Zachęcamy również nie tylko inne samorządy, instytucje czy podmioty, które chcą się włączyć w naszą inicjatywę do zgłaszania swoich wydarzeń i do wspólnego świętowania – zachęca prezydent Paweł Adamowicz.

Pod patronatem wybitnych osobistości

Nad całością uroczystości czuwa, powołany z inicjatywy prezydenta Gdańska, Komitet Honorowy Obchodów Stulecia Niepodległości, do którego zaproszenie przyjęły wybitne osoby, związane z Gdańskiem i Pomorzem: Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska; Bogdan Borusewicz, wicemarszałek senatu; Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego; Aleksander Hall, polityk i historyk; Andrzej Januszajtis, znawca i popularyzator historii Gdańska, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska; Olga Krzyżanowska, polityk i działaczka społeczna; Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, wykładowca akademicki; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; Jacek Taylor, prawnik i polityk; Lech Wałęsa, laureat pokojowej Nagrody Nobla oraz Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Parada 11 listopada
Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – 11 listopada – gdańszczanie od lat spędzają wspólnie świętując na ulicach miasta. Symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.
11 listopada o godz. 9 uczestnicy zbiorą się przy ul. Podwale Staromiejskie. Wyruszą o godz. 10 i przejdą ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską przed pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam, około godziny 11.15 nastąpi część oficjalna wydarzenia, która potrwa ok. pół godziny. W południe w bazylice Mariackiej rozpocznie się msza św. za Ojczyznę. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się na Targ Węglowy, gdzie zaprezentują się publiczności.

Dla uczestników Parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.

Gdańsk biało – czerwony!

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 5 obiektów na terenie Gdańska podświetlonych zostanie na biało-czerwono. Iluminacje uruchomione zostaną 11 listopada (sobota) po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym.

Na biało-czerwono rozbłysną: Pomnik Poległych Stoczniowców; Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej; Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki; Wiadukt – Armii Krajowej – Myśliwska oraz „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa.

Iluminacje będą uruchomione 11 listopada o godz. 16.30, a wyłączone 12 listopada o godz. 6.30.

UM  Gdansk