Co czyni organizację ekscytującym, dynamicznym i satysfakcjonującym miejscem pracy? Jednym ze sposobów odpowiedzi na to pytanie, jest analiza cech, które charakteryzują sprawnie funkcjonującą w życiu osobę. Ciebie!

Na przykład, w jakich warunkach czujesz się najbardziej aktywny i pełen życia?

Niestety, definicje zdrowej jednostki bardzo się od siebie różnią, zależnie od indywidualnego punktu widzenia (patrz ćwiczenie w tabeli poniżej). Moje własne różnorodne doświadczenia z ludźmi w miejscu ich pracy łączące pojęcia biznesowe z perspektywą psychologa podpowiadają, co następuje:

Na podstawie: Manfred Kets de Vries „Mistyka przywództwa. Wiodące zachowania w przedsiębiorczości” Wyd. Studio EMKA.

Zdrowe jednostki (lub zdrowsze i tak samo w następnych punktach) mają stabilne poczucie tożsamości, dobrze wiedzą, kim są.

Zdrowe jednostki wykazują dużą zdolność do testowania życiowych możliwości.

Zdrowe jednostki w kontaktach ze światem zewnętrznym wykazują dojrzałe mechanizmy obronne. Biorą odpowiedzialność za swoje działania i nie obwiniają innych za swoje niepowodzenia

Zdrowe jednostki mają poczucie, że działają skutecznie i są zaradne. Są silnie przekonane o własnej możliwości kontrolowania wydarzeń oddziałujących na ich życie (lub przynajmniej wpływania na nie).

Zdrowe jednostki postrzegają swoje ciało i jego funkcjonowanie w pozytywnym świetle. Nie angażują się w działania autodestrukcyjne, wynikające z zaburzeń poznawczych, nie cierpią też na zaburzenia odżywania się.

Zdrowe jednostki doświadczają pełnej gamy uczuć. Nie cierpią na aleksytymię, z jej ślepotą uczuciową. Żyją intensywnie i pasjonują się wszystkim, co robią.

Seksualność i zmysłowość dają zdrowym jednostkom poczucie spełnienia i stanowią ważny wymiar ich życia.

Zdrowe jednostki potrafią radzić sobie z uczuciem niepokoju, nie tracą łatwo panowania i nie reagują impulsywnie.

Zdrowe jednostki cenią sobie intymność i wzajemność w relacjach międzyludzkich. Potrafią je nawiązywać i pielęgnować. Wspierają innych ludzi i służą sobie nawzajem pomocą i radą.

Zdrowe jednostki postrzegają siebie jako cząstkę większej grupy. Funkcjonowanie w społeczności przynosi im głęboką satysfakcję, czują się związane z innymi ludźmi.

Zdrowe jednostki dobrze sobie radzą z doświadczaniem zależności i odseparowania. Jako nastolatki w konstruktywny sposób przeżyły proces indywidualizacji i nie cierpiały na zastój rozwojowy. Nie uzależniają się od innych – wręcz przeciwnie, potrafią nawiązać dojrzałe relacje.

Zdrowe jednostki, dzięki swojemu silnemu poczuciu własnej tożsamości, nie załamują się niepowodzeniami i rozczarowaniami, będącymi nieodłącznym elementem życia. Wiedzą, jak uporać się z depresją i pozbierać się po stracie.

Zdrowe jednostki potrafią pogodzić sprzeczne uczucia i postrzegają innych w wyważony sposób.

Zdrowe jednostki są kreatywne i mają poczucie humoru oraz skłonność do nonkonformizmu.

Zdrowe jednostki mają pozytywne nastawienie do świata. Potrafią spojrzeć na wydarzenia z drugiej strony i znaleźć plusy każdej sytuacji, zawsze też są w stanie wyobrazić sobie optymistyczną wizję przyszłości. Niezależnie od przeciwności mają nadzieję na pozytywny obrót spraw.

Zdrowe jednostki mają zdolność samoobserwacji i autoanalizy. Pragną poświęcać czas na refleksję nad sobą.

TEST 1 – JAK BARDZO „ZDROWĄ” JESTEŚ JEDNOSTKĄ?

Jeśli uznałeś większość stwierdzeń za prawdziwe, to reprezentujesz stabilny kraniec emocjonalnego spektrum. Jeśli uznałeś, że większość stwierdzeń nie odnosi się do ciebie, być może powinieneś bliżej przyjrzeć się tym negatywnym obszarom i uporać się z nimi przy pomocy specjalisty.

Inną wartą zbadania kwestią jest: Jak bardzo jesteś szczęśliwy?

W końcu to się naprawdę liczy w życiu. Każdy z nas jest inaczej zakorzeniony i ma inną strategię życiową. To ćwiczenie pomoże rzucić nieco światła na tę kwestię.

NA CZYM BAZUJE TWOJE POCZUCIE SZCZĘŚCIA?

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i w skali od 1 do 10 oceń, jak bardzo są dla ciebie ważne. Stwierdzenia, które najtrafniej cię opisują, wskazują na twoja podstawę szczęścia. Wybierz pięć o najwyższej liczbie punktów i spróbuj urzeczywistnić przypisane im pragnienia.

 

Na podstawie: Manfred Kets de Vries „Mistyka przywództwa. Wiodące zachowania w przedsiębiorczości” Wyd. Studio EMKA.

Manfred Kets de Vries, to według Finantial Times, Le Capital, Wirtschaftswoche i The Economist jeden z czołowych światowych myślicieli w dziedzinie zarządzania. Przewodniczy katedrze The Raoul de Vitry d’Avaucourt w INSEAD, pełni funkcję dyrektora Centrum Globalnego Przywództwa INSEAD. Jest również profesorem na McGill University, w Ecole des Hautes Etudes Commerciales, Montreal Business School, Harvard Business School. Prowadzl zajęcia w wielu Innych prestiżowych miejscach na całym świecie. Należy do członków-założycieli lntemational Society for the Psychoanalytic Study of Organizations.

Jest autorem lub współautorem ponad dwudziestu książek, przetłumaczonych na dwadzieścia języków. Doradcą do spraw transformacji i struktur organizacyjnych oraz strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi wiodących amerykańskich, kanadyjskich, europejskich, afrykańskich i azjatyckich firm. Jako konsultant i dydaktyk pracował w ponad czterdziestu krajach.

 

Porozmawiajmy, napisz do mnie:

hello@jaroslawwaskiewicz.com